poniedziałek, 1 czerwca 2015

Koncert Muzyki Dawnej...

W miniony piątek (29.05.2015) byłem na bardzo ciekawym wydarzeniu. Tytułowy koncert odbył się w Zespole Szkół w Jerzykowie. Podobnie jak wiele innych, na jakich byłem, nie dotyczył muzyki, jakiej słucham na co dzień. Bardzo jednak lubię takie spotkania, gdyż odbiór na żywo wywołuje całkiem inne emocje i zawsze zbliża do wykonawców.
... ...
Dodatkowym atutem sobotniego wieczoru były opowieści naszych gości. Pierwsza z nich, której autorką była pani Maria Banaszkiewicz-Bryla, dotyczyła instrumentu. Chodziło o klawesyn, na którym grała i którego historię zechciała nam przybliżyć. Po całym koncercie zaprosiła nas na scenę, by z bliska pokazać, jak on wygląda i funkcjonuje. Już sam fakt, że posiada klawisze, a jest instrumentem strunowym, stanowi ciekawostkę.
... ...
Nie mniejszą ciekawostką była wizyta śpiewaków z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Lucyny Białas (sopran) i Tomasza Raczkiewicza (kontratenor). Głosy tych państwa, szczególnie w duecie, wprawiły mnie w niemałe osłupienie. Dodatkową ciekawostką były opowieści pana Raczkiewicza na temat barokowej popularności kontratenorów i wywodzącej się z tego, oszałamiającej kariery jaką robili później kastraci.
... ...
... ...
... ...
Jedyne co w tym wszystkim ciut nie grało, to sceneria, która przygotowana była na sobotnie przedstawienie o rodzinie. Generalnie jednak przeszkadzała mi ona głównie w robieniu zdjęć. Poza tym, było super i goście nie wyszli bez bisu.
... 
texte et photo par Raphaël

1 komentarz:

  1. Świetny koncert, genialnie poprowadzony przez Artystów, możliwość obcowania z dawną acz przepiękną muzyką ;-))

    OdpowiedzUsuń