sobota, 24 grudnia 2016

Gwiazda betlejemska - pielęgnacja...

W przypadku Euphorbia pulcherrima bardzo ważny jest odpowiedni wybór rośliny przy zakupie. Gwiazdy nie lubią zimna, ani przeciągów. Jeżeli w sklepie nie jest ustawiona w takim miejscu i wygląda zdrowo, to można dokonać wyboru. Ze względu na jej preferencje i czułość, warto ją dobrze zapakować na czas podróży do domu. Papier powinien ochronić ją przed przewianiem.
W domu stawiamy roślinę w jasnym miejscu i dbamy i regularne podlewanie. Poisencja lubi wilgotne powietrze, zatem bezpośrednie sąsiedztwo grzejników jej nie służy. Temperatura w granicach 20 stopni Celsjusza jest dla niej najbardziej odpowiednia. Jeśli do tego nie będzie codziennie zbyt długo oświetlana, to powinna spokojnie dotrwać od grudnia do lutego. Wtedy zacznie gubić liście.

Wynika to z tego, że zaczyna przechodzić w stan spoczynku i nie należy się tym przejmować. Wręcz przeciwnie, przycinamy ją na wysokość ok. 20 centymetrów i stawiamy chłodnym, słabo oświetlonym miejscu. Spędzi tam czas do początku maja, kiedy to należy ją przesadzić do ciut większej doniczki. Wtedy też trzeba wznowić regularne podlewanie i zapewnić sporo rozproszonego światła. Zaczynamy ją również nawozić. W okresie letnim, gdy noce są ciepłe, gwiazda dobrze znosi pobyt na zewnątrz.

Jeśli zależy nam na tym, by roślina na święta prezentowała się okazale, to od połowy października trzeba jej skracać dobę. Najlepiej jeśli światło nie dociera do niej dłużej niż przez osiem do dziewięciu godzin. Temperatura powinna się przy tym utrzymywać na poziomie 20 stopni. W takich warunkach jest spora szansa, że roślina zawiąże kwiaty i ładnie się wybarwi. W najgorszym wypadku pozostanie cała zielona.
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz