niedziela, 26 lipca 2015

Niezapominajka polna i błotna...

Niezapominajka polna (Myosotis anense) to jednoroczna roślina, które występuje w całej Europie, w tym w Polsce, gdzie jest pospolita na całym obszarze. Spotkać ją można do wysokości 1400 m n.p.m., a rośnie na glebach gliniastych. Występuje na polach, polnych drogach i przydrożach oraz w zaroślach.
niezapominajka.polna niezapominajka.polna
Osiąga wysokość od 15 do 40 centymetrów i jest miękko owłosiona. Zaopatrzona w liście odziomkowe na ogonkach, które są zebrane w rozetkę, owalne, łopatkowate lub odwrotnie jajowate. Liście łodygowe są siedzące, lancetowate. Jaskrawoniebieskie kwiaty osiągają średnicę 4 do 6 milimetrów. Mają wzniesione szypółki kwiatowe, które w okresie kwitnienia dochodzą tylko do 1-2 mm długości. Szypułki owocu są zazwyczaj 2-3 razy dłuższe od kielicha pokrytego haczykowato zagiętymi włoskami. Kwiaty zebrane są w gęstym, groniastym kwiatostanie, który u nasady jest bezlistny. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia.
niezapominajka.polna niezapominajka.polna
niezapominajka.polna niezapominajka.polna
niezapominajka.polna niezapominajka.polna
niezapominajka.polna niezapominajka.polna
Niezapominajka błotna (Myosotis palustris) jest dla odmiany gatunkiem wieloletnim, bardzo zmiennym, o wielu formach. Jego siedliskiem są bagna, mokre łąki, brzegi cieków wodnych i trzcinowiska. Rośnie na glebach bogatych w azot, ilastych lub mulistych. Spotykana w całej Europie, w tym w Polsce. Przeważnie do wysokości 2000 m n.p.m.

Osiąga wysokość do 40 centymetrów. Ma kanciastą, owłosioną łodygę, która płoży, zakorzenia się lub wznosi. Jej liście są owłosione, do 10 cm długie i do 2 cm szerokie. Ich kształt jest lancetowaty lub podługowato-jajowaty. Roślinę zdobią jasnoniebieskie, rzadko białe kwiaty z płasko rozpostartymi łatkami korony, która osiąga szerokość do ośmiu milimetrów. Okres kwitnienia: od maja do października.
niezapominajki niezapominajki
niezapominajki niezapominajki
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
Na zdjęciach: niezapominajka polna
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz