poniedziałek, 16 września 2013

Wyka ptasia...

Wyka ptasia (Vicia cracca) to wieloletnia roślina, należąca do rodziny bobowatych. Jest pospolita w całej Europie, szczególnie na terenach nizinnych. Spotkać ją można także w niższych partiach górskich. Spotkać ją można na pastwiskach, miedzach i polach oraz w zaroślach, żywopłotach i lesie. Dobrze rośnie na żyznych glebach gliniastych. Lubi też wilgoć oraz podłoża próchnicze i lekko wapienne.
photo: wiki...
Jej wiotkie łodygi mogą osiągać długość do półtora metra. Maja one kanciasty przekrój, są lekko owłosione lub nagie. Wyka to roślina czepiająca się innych roślin za pomocą wąsów. Część podziemną stanowi rozgałęzione kłącze. Pierzaste liście składają się z 12-20 lancetowatych listków o szerokości do sześciu milimetrów.

Kwiaty zebrane są w około dziesięciocentymetrowe, jednostronne grona. Znajdują się one w kątach liści i składają z 10 do 40 niebieskofioletowych kwiatów. Wyka ptasia kwitnie od czerwca do sierpnia, niekiedy do września. W tym okresie cieszy się sporym zainteresowaniem trzmieli, które biorą czynny udział w jej zapylaniu. Owoce stanowią brunatne, spłaszczone strąk, w których znajdują się nasiona. Są one prawie kuliste, ciemnoszarozielone lub ciemnobrunatne z marmurkowym rysunkiem.
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Jest to roślina lekko trująca, jednak dotyczy to jedynie nasion, które zawierają toksyczną dla zwierząt wicjaninę. Zanim wytworzą się strąki wyka jest cenną roślina pastewną. Jest bogata w białko. Dodatkową jej zaletą jest miododajność.

Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz