sobota, 28 września 2013

Oset kędzierzawy...

Oset kędzierzawy (Carduus crispus) to pospolita w Polsce roślina z rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie prócz terenów górskich. Pojawia się do wysokości 1000 m n.p.m., jednak podobna mu odmiana, czyli oset nastroszony rośnie na wysokościach nawet 1600 metrów. Ostu próżno szukać na Wyspach Brytyjskich, jednak gatunek ten zawleczony został aż do Ameryki Północnej.
photo: wiki...
Ulubionymi siedliskami rośliny są przydroża, łęgi i rowy oraz brzegi cieków wodnych i zarośli. Najchętniej rośnie w miejscach wilgotnych i ocienionych. Nie jest to jednak regułą, gdyż poniższe zdjęcia wykonałem na otwartej, słonecznej przestrzeni.

Oset to dwuletnia, wzniesiona i rozgałęziona roślina, która osiąga średnio wysokość od 50 do 120 centymetrów. Ma kędzierzawo i szeroko oskrzydloną, kolczastą łodygę. Wyrastają z niej liście, które z wierzchu są prawie nagie. Spodnia ich część jest owłosiona, są to jednak delikatne, pajęczynowate włoski. Listowie charakteryzuje się również miękkimi kolcami. 
... ... ... ... ... ... ... ...
Kwiaty charakteryzują się najczęściej barwą purpurową, rzadko jasnoczerwoną. Mają formę koszyczków o średnicy centymetra do półtora. Zbierają się po trzy do pięciu sztuk na kędzierzawo oskrzydlonych, krótkich szypułkach. Oset kwitnie od lipca do września.
... ... 
... ... ... ... ...
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz