Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kul: do gry rekreacyjnej, amatorskie i do zawodów, profesjonalne. Pierwsze podzielić można na najtańsze o bardzo niskiej jakości oraz na amatorskie, acz firmowe. Drugie natomiast spełniają normy, dzięki którym mogą być dopuszczone do zawodów sportowych.
Wielkość kul waha się między 70,5 a 80 mm a ich masa, od 650 do 800 gram. W przypadku niektórych kul najtańszych dolna granica to 600 gram. Jest to również norma dopuszczona na imprezach sportowych dla zawodników poniżej 11 roku życia. W tym jedynym przypadku również wielkość może być zmniejszona do 65 mm. Ponadto profesjonalne kule muszą mieć wygrawerowaną nazwę producenta i masę własną.
Trzy podstawowe parametry to wielkość, masa i twardość. Wybór zależy w znacznym stopniu od funkcji gracza. Tym samym puentujący grają najczęściej kulami o średniej masie 710 gram. Lepsze dla nich są również mniejsze rozmiary (71 – 74 mm), gdyż łatwiej je kontrolować. Wybierają również kule twarde (boule dure). Strzelcy do swych efektownych popisów używają kul lżejszych (ok. 690 g) i większych (74 – 78 mm). W tym przypadku preferowane są miękkie (boule tendre). Zawodnik środkowy z racji swej funkcji stosuje kule wyważone pomiędzy wyżej opisanymi. Tym samym mają one najczęściej masę między 690 a 710 gram i wypośrodkowaną wielkość oraz twardość (boule demi-tendre). Podane wartości są oczywiście uśrednione i zależą przede wszystkim od preferencji zawodnika. Najważniejszym parametrem jest bowiem to jak kula leży w ręku i jak gracz potrafi ją kontrolować.
Do produkcji kul używa się następujących materiałów:
Stal nierdzewna (Inox) – są najpopularniejsze, najmniej wymagające, nie trzeba ich konserwować.
Stal węglowa (Carbon) – trzeba o nie bardziej dbać, okresowo konserwować (oliwić).
Brąz (Bronze) – najrzadziej spotykane, są bardzo miękkie i mają najniższą trwałość. Są jednak najlepsze dla strzelców.
Największymi producentami kul są trzy firmy: Obut, MS Peranque i JB. Obut jest nawiększym producentem na świecie. Firma powstała w 1955 roku. MS Petanque, to młoda wytwórnia (od 1992 roku), która skutecznie walczy z konkurencją główne za sprawą szerokiej gamy produktów. JB to nazwa pochodząca od inicjałów założyciela (Jean Blanc), jej początek datuje się na rok 1928.
Kilka słów o moim sprzęcie znajduje się tutaj...
Jak powstają kule? Zobacz...
59 years old Technical Writer Benetta Rixon, hailing from Brossard enjoys watching movies like "Legend of Hell House, The" and Calligraphy. Took a trip to Coffee Cultural Landscape of Colombia and drives a Prizm. przydatne tresci
OdpowiedzUsuń