piątek, 31 stycznia 2014

Sadziec konopiasty...

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabium) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie on dziko na dużej części Azji, w całej niemal Europie oraz w Algierii i Maroko. W Polsce dość pospolity. Spotkać go można przy brzegach rowów i strumieni, a także na łęgach i wilgotnych brzegach lasów.
 photo:wiki...
Sadziec ma prostą łodygę wysokości pół do półtora metra. Często jest ona czerwonawa, górą krótko owłosiona. Łodyga jest bogato ulistniona. Liście są dłoniaste, o owalnych, ząbkowanych na brzegach odcinkach. Mają krótkie ogonki a górne bywają niekiedy siedzące. Wyglądem przypominają liście konopi. Mają długość 5 do 15 centymetrów i szerokość od jednego do czterech.

Obupłciowe kwiaty są rurkowate, cylindryczne i drobne. Mają Długość 5-6 mm i szerokość 1,5-2,5 milimetra. Zebrane są w 4-6 kwiatowe koszyczki, które tworzą gęste baldachogrona. Z korony kwiatowej daleko wystają znamiona słupka. Kwiaty mają kolor różowy, rzadko biały. Kwitną od lipca do przełomu września i października. Kwiaty odwiedza mnóstwo różnych owadów. Zapylają je przede wszystkim bzygowate.

Sadziec konopiasty był niegdyś jedną z ulubionych roślin leczniczych. Niestety nie znalazłem żadnych szczegółów na ten temat.
... ... 
... ... ... ... ... ... ... ...
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz