środa, 19 grudnia 2012

Maślak żółty...

Maślak żółty, zwany też maślakiem modrzewiowym (Suillus grevillei) występuje powszechnie
w północnej strefie klimatu umiarkowanego. Jak sama nazwa wskazuje można go znaleźć w regionach naturalnego występowania modrzewia oraz w jego w nasadzeniach. Z drzewami tymi tworzy on mikoryzę. Grzyb wyrasta gromadnie od lipca do października, zarówno na glebach kwaśnych jak i zawierających wapienie.
Maślak posiada kapelusz o średnicy 3-10 centymetrów, którego skórka jest gładka, naga i pokryta śluzem. Trzon ma wysokość 6-10 centymetrów i grubość jednego do dwóch. Jest żółtawy, z brunatnymi włóknami lub kosmykami. Miąższ również silnie żółty, niekiedy bledszy. Po przekrojeniu zabarwia się słabo na kolor różowofioletowy. Maślak żółty pachnie przyjemnie owocowo, w smaku jest łagodny lub lekko kwaskowy.

tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst...

Podobne do żółtego są:
Maślak lepki (Suillus aeruginascens), który ma podobny pokrój, ale kapelusz, pory i trzon są bardziej szare, a miąższ białawy.
Maślak trydencki (Suillus tridentinus) - ma podobne kształty, lecz w kolorze jest bardziej pomarańczowocynamonowobrunatny.
Oba rosną koło modrzewi a wszystkie gatunki maślaków związane z tym drzewem są jadalne. 

Na podstawie:
"Leksykon Przyrodniczy – Grzyby" Helmut i Renata Grunert
Tytut oryginału: Steinbachs Naturfuhrer: Pilze,
Licencyjne wydanie klubu "Świat Książki" za zgodą Mosaik Verlag i GeoCenter International Warszawa,
Świat Książki Warszawa 1996
texte et photo par Raphaël

1 komentarz:

  1. 44 years old Executive Secretary Douglas Chewter, hailing from Dolbeau enjoys watching movies like Princess and the Pony and Ghost hunting. Took a trip to Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi and drives a Bentley Litre Supercharged Le Mans. oryginalne zrodlo

    OdpowiedzUsuń