czwartek, 2 sierpnia 2012

Jastrzębiec leśny...

Jastrzębiec leśny (Hieracium murorum) jest wieloletnią rośliną z rodziny astrowatych, która występuje w Europie oraz części Azji. Bardzo popularny, pospolity w Polsce. Zamieszkuje wszystkie typy lasów oraz ich obrzeża. Jastrzębiec preferuje tereny dobrze nasłonecznione oraz gleby próchniczne i kamieniste. Co ciekawe, bardzo lubi mury od czego najprawdopodobniej wywodzi się jego łacińska nazwa.
photo: wiki...
Osiąga wysokość od 20 do 60 centymetrów i charakteryzuje się bezlistną łodygą (niekiedy zdarzają się jeden, dwa małe). W górnej części jest ona zaopatrzona we włoski, których im niżej, tym mniej. Same liście kumulują się przy ziemi w formie rozety. Są one ciemnozielone, miękkie, owłosione i grubo ząbkowane. Mają kształt podłużno-lancetowaty i wyrastają od nasady, rzadko mają krótki ogonek.
Żółte kwiaty pojawiają się na końcach łodygi w formie koszyczka, z którego wyrasta ich kilka. Najczęściej nie kwitną one jednocześnie. Mają one gwiaździstą, rozetową formę a pojawiają się od maja do sierpnia. Suche, jednonasienne owoce po przekwitnięciu rośliny zawierają już nasiona. Kumulują się one w postaci dmuchawca, by w odpowiednim czasie, za pośrednictwem wiatru rozprzestrzenić się w naturze.
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

2 komentarze:

  1. Ładny kwiatuszek, a ja myślałam że to jakaś inna odmiana "mlecza"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakt, nieco podobny i sieje się na tej samej zasadzie...

      Usuń