wtorek, 16 czerwca 2015

Żmijowiec zwyczajny...

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare) jest dość specyficzną rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy rozetkę liści, a dopiero w drugim, kwiatostan. Rośnie w prawie całej Europie, a w Polsce jest pospolity. Ulubionym siedliskiem żmijowca są nasypy kolejowe, przydroża, wysypiska, suche zbocza, kamieniołomy i żwirownie. Takie rozmieszczenie wynika z tego, że rośnie chętnie na glebie luźnej, kamienistej. Spotkać go można do wysokości 1200 m n.p.m.
... ...
Roślina osiąga wysokość do 100 centymetrów. Kwitnie od czerwca do października, a jej kwiaty są początkowo czerwonawe, później niebieskie, rzadko białe. Mają one dość nieregularny, dzwonkowaty kształt z daleko wysuniętymi pręcikami niejednakowej długości. Szyjki słupka są rozszczepione i wystają z korony kwiatowej przypominając głowę żmii.
 ...
... ...
Liście żmijowca mają kształt podługowato-lancetowaty i są sztywno owłosione, odziomkowe na ogonkach, z wystającym nerwem środkowym. Osiągają długość do 15 centymetrów. Okazała łodyga jest szczeciniasto owłosiona. Korzenie tej rośliny sięgają do głębokości 250 centymetrów!
... ...
... ...
... ...
... ...
... ...
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz