środa, 16 lipca 2014

Chaber bławatek...

Lubię te kwiaty i to od bardzo dawna. Od dziecka w zasadzie, kiedy to nawet zrywałem je dla mamy. Nie był to jednak dobry pomysł, bo do wazonu się kompletnie nie nadają. Wyglądają za to pięknie w swym naturalnym środowisku, czyli głównie wśród zbóż, gdy przeplatają się z makami. Oczywiście sam fakt, że mnie się podobają nie stanowi o ich zaletach dla wszystkich, ponieważ w rolnictwie modraki traktowane są jako uciążliwe chwasty.
photo: wiki...
Słowo modrak jest to pospolita nazwa tej rośliny, która nawiązuje oczywiście do jej barwy. Mam na myśli kwiatostany o średnicy dwóch do trzech centymetrów, które dzielą się na kwiatki brzeżne i środkowe. Te pierwsze służą do wabienia owadów, a drugie, obupłciowe odpowiadają za rozmnażanie. Kwitnienie tej rośliny z rodziny astrowatych przypada na okres od kwietnia do września.
 
 
Chaber bławatek jest jednoroczny, jednak w sprzyjających warunkach jego nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 5 do 10 lat. Roślina osiąga wysokość od 30 do 90 centymetrów, a uzależniona jest ona w dużej mierze od otaczających go roślin. Sama kanciasta i miękko owłosiona łodyga jest bowiem zbyt wątła, by utrzymać kwiaty przy jej sporej długości. Roślina posiada lancetowate liście o szerokości od 2 do 5 centymetrów, które mają szarozielony kolor. Dolne są ząbkowane lub pierzastosieczne, natomiast środkowe i górne - niepodzielne, łodygowe.
 
Roślina występuje powszechnie niemal w całej Europie. Wykorzystywana jest w kosmetyce i zielarstwie. Ma działanie moczo- i żółciopędne oraz przeciwzapalne. Ze względu na jej łagodność jest popularna w pediatrii. Napar z kwiatów zalecany jest w chorobach nerek, stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, przy niewydolności krążenia i w kamicy nerkowej. Zewnętrznie stosuje się go przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach. Chaber bławatek jest miododajny. Wykorzystuje się go również jako barwnik.

Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz