środa, 15 sierpnia 2012

Wrotycz pospolity...

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) jest silnie aromatyczną, wieloletnią roślina z rodziny Astrowatych. Jest powszechny w całej Europie, rośnie również w części Azji. Wrotycz lubi towarzystwo wody. Porasta również otwarte przestrzenie w tym leśne polany a także przydroża, usypiska, czy brzegi rowów. Nie jest wymagający, charakteryzuje się sporą odpornością na warunki atmosferyczne w tym na mróz. Czyni go to, rośliną ekspansywną i często pozwala rozrastać się niemal bez ograniczeń.
Osiąga wysokość od 90 do 150 centymetrów a charakteryzuje się silną, sztywną łodygą o czworokątnym przekroju. Z łodygi tej wyrastają duże, pierzastosieczne liście z ogonkami. Na czubku znajdują się sztywne koszyczki kwiatowe uwieńczone baldachowatym, żółtym kwiatostanem. Rośnie najczęściej w kępach. Jest rośliną silnie wonną.
photo: wiki...
Surowcem w zielarstwie są głównie kwiaty i liście. Zbiory czyni się przed i w czasie kwitnienia Oczywiście kwiaty pozyskać można tylko w okresie kwitnienia, czyli od lipca do sierpnia (niekiedy września). W przypadku ziela jest to okres od maja do sierpnia. Wrotycz ma silne działanie bakteriobójcze, przeciwrobaczne, co donosi się zarówno do pasożytów wewnętrznych jak i zewnętrznych. Niszczy większość pierwotniaków, obleńców, płazińców oraz owadów i roztoczy pasożytniczych. Należy go jednak stosować ostrożnie, gdyż jest silnie toksyczny. Polecany raczej dla doświadczonych zielarzy lub osób ściśle przestrzegających sprawdzonych przepisów. Preparaty uzyskane z Wrotycza pobudzają też akcję serca, oddychanie i wydzielanie hormonów. Są również stosowane w mieszankach przeciwbólowych.
... ... ... ... ... ... ... ...
Wrotycz zawiera silne olejki lotne. Dzięki silnemu, przypominającemu kamforę zapachowi bywa stosowany do odstraszania owadów (much, moli a nawet mrówek). Jest rośliną ozdobną. Żółte kwiaty są bardzo odporne i długo zachowują swój wygląd. Doskonale nadają się suszenia, dzięki czemu można je wykorzystywać w kompozycjach kwiatowych, stroikach, czy też samodzielnie.
... ...
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

1 komentarz:

  1. A tyle tej roślinki w moich okolicach. Niezłe ziółko z tego ziela :)

    OdpowiedzUsuń