poniedziałek, 9 lipca 2012

Dobór odpowiedniej masy kul...


W przypadku doboru kul względem ich masy strzelec dobiera kulę wprawdzie większą lecz zarazem lżejszą niż osoba puentująca. Wydaje się to z pozoru mało logiczne jednak wynika z trzeciego czynnika. Jest nim bowiem twardość kul. Dla strzelców miększe kule są dużo odpowiedniejsze niż twarde. Miękka lepiej amortyzuje w kontakcie z drugą, nie odbija się tak mocno. Przypadek większa lecz lżejsza wynika oczywiście z gęstości materiału, czyli tym samym stopnia twardości. Szczegóły (dla wnikliwych) określa poniższa tabela:

Większość osób zainteresuje się pewnie jednak stosunkiem samej masy do rozmiaru własnej dłoni. Podobnie jak w przypadku doboru wielkości mierzymy zatem dłoń:


Następnie dobieramy ciężar kuli według tabeli: 


W połączeniu z uprzednio dopasowanym rozmiarem daje nam to kompletny wymóg jaki należy postawić naszym nowym kulom. Oczywiście jak już wspominałem wszelkie tego typu tabele, wykresy dają jedynie podstawowy pogląd a zawodnicy dobierają sprzęt wedle własnych upodobań. Wynika to oczywiście z doświadczenia i wielu, wielu prób, ćwiczeń.
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz