piątek, 29 czerwca 2012

Mięta...

Mięta jest wieloletnią rośliną bylinową, która dorasta średnio do 50-80 centymetrów. Szczególnie popularna jest silnie aromatyczna mięta pieprzowa (Mentha piperita). Prócz zapachu cechuje ją również stosunkowo ostry smak. Ma ona osadzone równolegle liście o nierówno, ostro ząbkowanych liściach. Liście są podłużne, jajowate i z przodu zaostrzone. Pod spodem są słabo owłosione, poza tym, jak i łodyga, nagie. Mięta ta ma różowo zabarwione kwiaty w gęstych kwiatostanach, osiągających długość 4-6 cm. Gatunek ten dorasta do 90 centymetrów a uprawiany jest na plantacjach i w ogrodach dla celów farmaceutycznych i leczniczych. Niekiedy zdarza się, że dziczeje. Występuje w całej Europie.
Typowym, dziko rosnącym gatunkiem jest Mięta polna (Mentha arvensis), która jest dość pospolita w całej Polsce. Rośnie w miejscach wilgotnych, takich jak podmokłe lasy, polany, łąki i brzegi wód. Ma podobne do pieprzowej liście, jednak jest silniej owłosiona a jej kwiaty są fioletowe. Osiąga wysokość do 40 centymetrów.

Ciut niższa jest mięta polej (Mentha pulegium), która dorasta do 30 cm. Jest ona również mniej rozpowszechniona i spotkać ją można głównie na południu Polski. Rośnie nad brzegami wód, na terenach podmokłych. Ma różowe kwiaty.

W całym niemal kraju na na wilgotnych brzegach rzek, stawów, źródeł i jezior oraz na bagnach i moczarach a także na wilgotnych lub podmokłych polanach leśnych występuje mięta długolistna (Mentha longifolia). Jest to największy gatunek, który osiąga wysokość do jednego metra. Budową przypomina pozostałe gatunki, jednak w większości ma gładkie liście, które nie posiadają ogonków. Zdarzają się odmiany owłosione. Kwiaty są czerwonoliliowe bądź różowe.
W sprzedaży występuję również odmiany doniczkowe, które z powodzeniem można hodować na parapetach okiennych lub balkonach.

W zielarstwie i ziołolecznictwie wykorzystywane są liście oraz ulistnione szczyty pędów. Zbioru dokonuje się na początku kwitnienia roślin, czyli w lipcu oraz w połowie września, w czasie suchej, słonecznej pogody. Mięta stosowana jest przy zaburzeniach trawienia, braku apetytu, wymiotach, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Działa bakteriobójczo i lekko przeciwbólowe oraz obniża ciśnienie krwi. Stosuje się ją również do płukania gardła i jamy ustnej.

Suszone liście mięty można dodawać do herbaty i kompotów, którym nadaje się w ten sposób orzeźwiający smak. Suszone i świeże liście mięty są doskonałym dodatkiem do baraniny, ryb, sałatki z pomidorów i sosu pomidorowego, twarożku, zielonej sałaty oraz szpinaku. Mięta z powodzeniem stosowana jest również jako składnik orzeźwiający w napojach. Przykładem może być połączenie mięty z pokrzywą lub mięty z cytryną.
... ... 
... ... ... ... ...
texte par Raphaël
photo: Raphaël et Bea

5 komentarzy:

  1. a jakie odmiany tutaj zamieściłeś?
    może melisą jesteś zainteresowany?

    OdpowiedzUsuń
  2. roślinka taka,zioło,krzak,może o niej kilka zdań...

    OdpowiedzUsuń
  3. 34 year-old Sales Representative Isa Foote, hailing from McBride enjoys watching movies like Melancholia and Skydiving. Took a trip to Madara Rider and drives a Ferrari 340 MM Competition Spyder. kliknij zasoby

    OdpowiedzUsuń