czwartek, 3 września 2015

Psianka słodkogórz...

Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) rośnie na łęgach i porębach oraz na brzegach cieków wodnych i w wilgotntch zaroślach. Lubi gleby bogate w azot. Spotykana w prawie całej Europie, Afryce Północnej, Azji Zachodniej, aż po Indie. W Polsce jest pospolita na całym niżu i w niższych położeniach górskich.
fot. wiki
Jest rośliną wieloletnią o wysokości od 30 centymetrów do 2 metrów. Ma krzaczkowaty pokrój o pnących się, u podstawy zdrewniałych łodygach. Cechuje się niepodzielnymi, jajowato-lancetowatymi liśćmi, które w najwyższych partiach rośliny są często lancetowate lub z uszkami. Płatki korony płasko rozpostarte. Owocem jest czerwona, błyszcząca, jagoda. Psianka ma właściwości trujące.
 
Kwitnie od czerwca do sierpnia. Zdobią ją wtedy zwisłe kwiaty, zebrane w szczytowe lub boczne podbaldaszki. Mają one kielich złożony z 5 działek, ciemnofioletową koronę, kółkową z pięcioma szeroko rozchylonymi płatkami. Do tego dochodzi 5 pręcików zrośniętych złocistożółtymi pylnikami w rurkę wokół pojedynczego słupka.
 
 
 
Podobne rośliny to:
Psianka czarna (Solanum nigrum) zwana tak od koloru owoców jest również dość pospolita w całej Europie. Rośnie w miejscach ruderalnych, przydrożach i na polach. Roślina jednoroczna, wzniesiona, o prawie nagich, rozgałęzionych łodygach osiąga wysokość 20-60 centymetrów. Ma liście owalne lub jajowate, zatokowo ząbkowane, rzadko całobrzegie. Jej biała, pięciopłatkowa korona jest szeroko rozpostarta, a żółte pylniki - daleko wystające. Kwitnie od czerwca do września.

Psianka kosmata (Solanum luteum) jest także jednoroczna. W Polsce jednak rzadka. Występuje głównie w zachodniej części kraju. Dość powszechna w południowej i środkowej Europie lecz brak jej w Wielkiej Brytanii i większej części zachodniej Europy. Jest bardzo podobna do psianki słodkogórz ale w przeciwieństwie do niej ma łodygę gęsto lub kosmykowato owłosioną. Rośnie do wysokości 10-50 centymetrów. Ma liście jajowate, głęboko zatokowo wycięte i pomarańczowo-czerwone lub żółte jagody. Okres kwitnienia przypada od lipca do września.

Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz