piątek, 5 października 2012

Niecierpek gruczołowaty...

Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) jest rośliną jednoroczną należącą oczywiście do rodziny niecierpkowatych. Pochodzi ona z Azji środkowej, skąd jako ozdobna została sprowadzona w pozostałe zakątki świata. Między innymi do Europy, gdzie stała się gatunkiem inwazyjnym. W Polsce na wielu obszarach (szczególnie na chronionych) jest tępiony. Bez przeszkód rośnie na terenach wiejskich, przy rowach z wodą i niektórych stawach, sadzawkach. Niekiedy (jak u mnie w pobliżu) spotkać go można dziko rosnącego w lesie na wilgotnym podłożu.
Niecierpek ma długie (ok. dwóch metrów) łodygi, które w dolnej części są przeważnie gołe. Rozgałęziają się dopiero w około 3/4 wysokości. Mięsiste łodygi są kruche ponieważ w środku puste. Jako, że większość ciężaru zgromadzona jest w części górnej łatwo je połamać. Okoliczną „plantację” niemal doszczętnie zrujnowała jedna, poważna burza. Mimo wszystko rośliny potrafią się częściowo regenerować a nawet kontynuować kwitnienie. 
Owa górna część łodygi porośnięta jest jajowato lancetowatymi liśćmi i ząbkowanych krawędziach. Znajdują się tu również kwiaty, które z łodygą połączone są w swej górnej części za pomocą ogonków. Ich część tylną zajmuje kielich z ostrogą, w którym zbiera się nektar. Roślina ta jest bardzo lubiana przez owady w tym pszczoły i trzmiele. Kwiaty mają kolor różowy, niekiedy biały lub czerwony a występują od lipca do października. Owocem niecierpka jest swoista torebka. Gdy dojrzeje pęka ona gwałtownie rozrzucając sporą ilość nasion. Właśnie to czyni ją samosiejną i inwazyjną, która po przeczekaniu zimy rozpoczyna wzrost już wczesną wiosną. Ponadto bardzo szybko rośnie skutecznie konkurując tym samym z innymi roślinami.

tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst... tekst...
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

5 komentarzy:

  1. strzelacze :)
    Jedna z moich ulubionych roślin do zabawy :)
    Jest jeszcze taka żółta ( żółte kwiatki), tylko mniejsze i te strzelające nasionka też sa mniejsze...

    Czy ten niecierpek tez "płacze" na deszcz?

    Poza tym, to jestem bardzo ciekawa, czy zobaczę tu moje ulubione kwiatki. I czy w końcu się dowiem, jak się nazywają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. he...
      Żółta i mniejsza, to niecierpek pospolity.
      Co to znaczy "płacze na deszcz"?
      Te Twoje ulubione to gdzie rosną?

      Usuń
    2. Niecierpek ogrodowy, na deszcz, na końcu listka wypuszcza kropelki wody...
      Mama zawsze mówiła- będzie lało, zobacz, niecierpek płacze.
      Znaczy nie wiem, czy on ogrodowy? W doniczce w domu był.

      Moja ulubione kwiatki rosną na łąkach, raczej takich podmokłych.

      Usuń
  2. Ładny kwiatek, ma takie fajne strzelające wąsiki:) Już coraz mniej kwiatków nam zostanie do fotografowania, zima idzie, ehh szkoda:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno. Trza będzie pisać o liściach a później o płatkach...

      Usuń