wtorek, 7 sierpnia 2012

Poziewnik pstry...

Poziewnik pstry (Galeopsis specjoza) jest jednoroczną rośliną  z rodziny Wargowych (Labiatae). Występuje on w całej Europie i północnej Azji. Rośnie niemal wszędzie na wilgotnych skrajach lasów, w zrębach, zaroślach, przydrożach. Również na podmokłych polach uprawnych, gdzie traktowany jest oczywiście jako chwast. 
Poziewnik ma wysokość ok. metra, maksymalnie 1,2 metra. Z jego czworokątnej, owłosionej łodygi wyrastają naprzeciwlegle ogonkowe liście. Mają one jajowaty lub podłużnie jajowaty kształt i karbowane, piłkowane brzegi. Kwiaty są bladożółte a na dolnej „wardze” mają purpurowofioletowy deseń zajmujący ok. 2/3 jej powierzchni. Stąd właśnie wywodzi się nazwa „pstry” jednak istnieje kilka innych odmian poziewników. Mają one kwiaty jednobarwne: purpurowe, fioletowe, białe czy żółtawe. Nie różnią się natomiast budową właściwą (z wyjątkiem odmiany wąskolistnej).
photo: wiki...
Ziele poziewnika wykorzystywane jest pomocniczo w medycynie. Przykładem mogą być przypadki gruźlicy płuc, tany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego i dróg moczowych, uszkodzenia skóry, stany pooperacyjne, oparzenia oraz zwiększona przepuszczalność ścian włosowatych naczyń krwionośnych. Poziewnik stanowi dobre uzupełnienie składników mineralnych, zwłaszcza u osób starszych i rekonwalescentów. W homeopatii zaleca się go również w dolegliwościach nerek i pęcherza, jednak wskazane jest łączenie z innymi surowcami działającymi na drogi moczowe. Podobnie zresztą, tylko w kompozycji z innymi surowcami roślinnymi, stosuje się ziele poziewnika jako środek wykrztuśny i łagodzący kaszel.
Do celów leczniczych zbiera się w okresie zakwitania od czerwca do października górne części pędów i suszy w warunkach naturalnych w cieniu i przewiewie. 
Prócz wszystkich swych zalet, właściwości stosowanych w ziołolecznictwie poziewnik pstry, jak większość dziko rosnących zielsk kwitnących ma oczywiście bardzo ładne kwiaty. Na ogół niedoceniane oczywiście...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz