czwartek, 19 kwietnia 2012

Bulodrom (fr. le boulodrome)...


  Prawidłowe wymiary boiska do gry wynoszą 15 x 4 metry. W przypadku terenu łączącego kilka boisk powinien on stanowić wielokrotność jednego. Minimalna wysokość to 5 metrów, dlatego poniżej nie powinny się znajdować żadne przeszkody (np. gałęzie drzew). Dopuszczalne są mniejsze pola jednak nie powinny mieć one poniżej 12 x 3 metrów. Teren do gry musi być równy i twardy, pokryty ubitym piaskiem, żwirem bądź kamykami. 


Jego granice winny być wyraźnie zaakcentowane, by podczas gry nie było wątpliwości, czy kula znajduje się w polu, czy wypadła na aut. Dobrze, jeśli boisko ogrodzone jest drewnianymi belkami, które zapobiegają wytaczaniu się kul. Podczas energicznych strzałów trafiona kula może przemieścić się na dość znaczną odległość.


Powyższy opis dotyczy oczywiście mniej lub bardziej oficjalnych rozgrywek. We Francji tysiące codziennych meczy towarzyskich odbywa się gdzie popadnie: w parkach, na skwerach, alejkach, placach, w lasach i między blokami. Jak tylko gdzieś znajduje się większy kawałek odpowiednio twardego klepiska, to już się po nim kule toczą. Sam niejednokrotnie grywam gdziekolwiek.


Zasady między rozgrywką na bulodromie i na dziko również nieco się różnią. W pierwszym przypadku rzuca się z punktu A do B a kolejną partię, rundę w kierunku przeciwnym. Gdy gramy na dużym placu nie ma to znaczenia i osoba rozpoczynająca dowolnie decyduje o kierunku gry. Tym sposobem rzucamy z A do B, następnie do jakiegoś C, D i E... Wedle uznania, kaprysu.

Jeśli ktoś poszukuje boiska do gry, może zajrzeć do mojego otwartego spisu bulodromów. Przykładowe miejsca do gry prezentuję w odnośnikach:
- w Polsce
- we Francji
- niezagospodarowane 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz