środa, 8 lipca 2015

Rozchodnik ostry i ościsty...

Rozchodnik ostry (Sedum acre) jest rośliną wieloletnią, która występuje prawie w całej Europie, aż do dalekiej północy. W Polsce rozpowszechniony na całym niżu, rzadszy na pogórzu Sudetów i Karpat. Spotykana do wysokości 2300 m n.p.m. Rośnie na murach, nasypach kolejowych, skałach, wydmach piaszczystych oraz wszelkich glebach suchych i kamienistych. Lubi podłoże z zawartością wapnia.
rozchodnik.ostry rozchodnik.ostry
Rozchodnik cechuje się płożącymi lub wzniesionymi łodygami. które mają długość od 5 do 15 centymetrów. Ma grube, jajowate, górą spłaszczone liście o długości do 4 milimetrów. Cechuje je ostry smak, stąd nazwa rośliny. Należy jednak uważać, gdyż jest to roślina trująca. Dawniej stosowano ją jako leczniczą.
rozchodnik.ostry rozchodnik.ostry
Kwiaty mają prawie poziomo odstające płatki korony. Mają kolor złoto-żółty, długość od 6 do 9 milimetrów i są zebrane w kilku-kwiatowe podbaldachy szczytowe. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia.

Rzadziej występujący w Polsce jest rozchodnik ościsty (Sedum reflexum), który odnaleźć można na Pomorzu, Dolnym Śląsku i Wyżynie Małopolskiej oraz w Poznańskim. Poza tym występuje niemal w całej Europie do wysokości 2000 m n.p.m. Siedliskiem tego gatunku są murawy kserotermiczne, skały, mury, gleby piaszczyste i kamieniste. Jest wieloletni, osiąga wysokość od 15 do 35 centymetrów. Cechują go wzniesione pędy kwiatowe i płożące lub wzniesione pędy płonne.

Rozchodnik jest gęsto, nieregularnie ulistniony. Liście osiągają długość do 2 centymetrów, mają u nasady krótką ostrogę, a wierzchołki zaostrzone. Kwiaty o długości do 7 mm są zgrupowane w baldachowatych kwiatostanach. Płatki korony mają barwę cytrynowo-żółtą. Działki kielicha są zaostrzone i nagie, a pręciki u podstawy orzęsione. Pąki kwiatowe pochylone. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.
rozchodnik.ostry rozchodnik.ostry
rozchodnik.ostry 
rozchodnik.ostry rozchodnik.ostry rozchodnik.ostry rozchodnik.ostry
Opis na podstawie:
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
Na zdjęciach: rozchodnik ostry
texte et photo par Raphaël

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz