Rozchodnik cechuje się płożącymi lub wzniesionymi łodygami. które mają długość od 5 do 15 centymetrów. Ma grube, jajowate, górą spłaszczone liście o długości do 4 milimetrów. Cechuje je ostry smak, stąd nazwa rośliny. Należy jednak uważać, gdyż jest to roślina trująca. Dawniej stosowano ją jako leczniczą.
Kwiaty mają prawie poziomo odstające płatki korony. Mają kolor złoto-żółty, długość od 6 do 9 milimetrów i są zebrane w kilku-kwiatowe podbaldachy szczytowe. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia.
Rzadziej występujący w Polsce jest rozchodnik ościsty (Sedum reflexum), który odnaleźć można na Pomorzu, Dolnym Śląsku i Wyżynie Małopolskiej oraz w Poznańskim. Poza tym występuje niemal w całej Europie do wysokości 2000 m n.p.m. Siedliskiem tego gatunku są murawy kserotermiczne, skały, mury, gleby piaszczyste i kamieniste. Jest wieloletni, osiąga wysokość od 15 do 35 centymetrów. Cechują go wzniesione pędy kwiatowe i płożące lub wzniesione pędy płonne.
Rozchodnik jest gęsto, nieregularnie ulistniony. Liście osiągają długość do 2 centymetrów, mają u nasady krótką ostrogę, a wierzchołki zaostrzone. Kwiaty o długości do 7 mm są zgrupowane w baldachowatych kwiatostanach. Płatki korony mają barwę cytrynowo-żółtą. Działki kielicha są zaostrzone i nagie, a pręciki u podstawy orzęsione. Pąki kwiatowe pochylone. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.
"Leksykon przyrodniczy - Kwiaty polne i leśne" Bertram Miinker
Tytuł oryginału: Steinbachs Naturfiihrer: Wildblumen Mitteleuropas
Świat książki, Warszawa 1998
Na zdjęciach: rozchodnik ostry
texte et photo par Raphaël
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz