Ciekawostką jest fakt, iż płazy te w 2/3 do 3/4 oddychają przez skórę. W okresie hibernacji zdolność ta zaspakaja im całkowicie zapotrzebowanie na tlen. Umiejętność taka wynika z budowy organizmu. Ich skóra przyczepiona jest do mięśni podskórnych za pośrednictwem cienkich, przeźroczystych pomostów łącznotkankowych, a wolne przestrzenie pomiędzy tymi obiema tkankami wypełnione są limfą. Prócz skóry do oddychania w normalnych warunkach potrzebują oczywiście również płuc.
Najlepiej rozwiniętymi zmysłami u żab są węch i słuch. Mają one ogromne znaczenie w życiu codziennym od unikania niebezpieczeństw aż po gody. Nawet przebywająca w wodzie żaba nozdrza i oczy ma wystawione ponad powierzchnię. Oczywiście umożliwia jej to budowa, gdyż narządy te znajdują się na górze głowy. Narząd słuchu stanowi u nich ucho środkowe i błona bębenkowa. Oznacza to, iż nie słyszą jak np. ssaki lecz odbierają drgania.
Można powiedzieć, że wszystkie żaby uzależnione są od środowiska wodnego. Większość z nich przebywa w nim całe życie. Niektóre oddalają się znacznie, jednak powracają na czas godów i rozmnażania.
Bardzo nieliczne gatunki wytworzyły zdolność zapewnienia potomstwu wody poza akwenami (np. w specjalnych komorach czy żołądku). Początkowym stadium rozwoju żaby są jajka, czyli skrzek, z którego następnie wylęgają się kijanki.
Żaby wraz z ropuchami zajmują niemal wszystkie obszary ziemi. W Polce wszystkie są pod ochroną.
Na zdjęciach przedstawiam żabę wodną, która jest najliczniejszym płazem w Europie.Ma ona ubarwienie zielone, które charakteryzuje się jednak zmienną intensywnością. Żyją najczęściej w niewielkich i płytkich zbiornikach wodnych. Ich pokarm stanowią w większości owady latające, na które poluje za pomocą swego lepkiego języka. Samce są mniejsze od samic a wyróżniają się głównie swym donośnym rechotem. Jest on szczególnie intensywny w okresie godowym. Samica składa skrzek na dnie akwenów a z niego wykluwają się sporych rozmiarów kijanki, które swą długością dochodzić mogą nawet do jednego centymetra. Przeobrażają się one w żaby w czasie od 2 do 7 tygodni w zależności od środowiska i panujących warunków. Zimę żaby przesypiają. Okres hibernacji trwa od października do przełomu marca i kwietnia. Zależy on oczywiście od aury.
Nieco więcej zdjęć w mej dodatkowej galerii...
texte et photo par Raphael
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz